Szkic budowy domu – przetestuj, co musisz wiedzieć

Ażeby wybudować dom niezbędne jest sporządzenie planu nazywanego szkicem budowlanym. Mamy prawo także go nazywać projektem architektonicznym, w którego skład wchodzą wszystkie rysunki oraz obliczenia. Również szkice, jak i wszystkie rachunki są tu koronne. Już przy budowie wypada ściśle respektować wytycznych zawartych w projekcie. Ewentualne odstępstwa od projektu mogą zakończyć się katastrofą budowlaną.

Misją projektanta jest nie tylko zaprojektowanie obiektu, układu pomieszczeń, czy nawet sporządzenie elewacji, lecz też wyliczenie wszelkich obciążeń, odporności pojedynczych materiałów na wszelkie warunki, objaśnienie ich trwałości oraz wytrzymałości. Praktycznie budowa domu bez przyzwoicie sporządzonego projektu jest nie dopuszczalna.

Planem takim może się zając architekt, lub ewentualnie grupa architektów, gdzie na przykład jeden sporządza rysunki techniczne, a drugi funkcjonuje nad tematami traktującymi mechaniki budowli, która to w obszernej mierze odnosi się do wszystkich obliczeń. Przy pokaźniejszych inwestycjach może pracować większa grupa projektantów, którzy to muszą zadbać o każdy detal i ściśle ze sobą współpracować – znacznie więcej o tym na pomieszczenia gospodarcze w domu. Co powinien obejmować projekt architektoniczny? W głównej mierze mówimy tutaj o rzutach poszczególnych kondygnacji. Każdy taki szkic sporządza się oddzielnie i muszą się one ze sobą pokrywać. Rzut obejmuje rozkład wszystkich pomieszczeń użytkowych, ścian nośnych i wydziałowych, otworów drzwiowych i okiennych, jak też wszystkich otworów wentylacyjnych oraz kominowych, ciągów schodów oraz wyliczenie pomieszczeń sanitarnych. Do tego dodane są wszystkie wymiary.

Musimy też przyrządzić rzut więźby dachowej, możliwych stropów, a też przekroje pionowe, które definiują wysokości pomieszczeń, a również grubości poszczególnych elementów stanowiących posadzki i stropy. Niemniej jednak, żeby budowa domu była możliwa wymagane jest jeszcze rozrysowanie poszczególnych szczegółów, jakie są odpowiedzialne za łączenie poszczególnych elementów konstrukcji obiektu. Nadzwyczaj istotne okazują się obliczenia, które w gigantycznej mierze traktują obciążeń funkcjonujących na budynek, nacisku stropów na ściany, konstrukcji więźb, klatek schodowych itp. Na koniec w oparciu o cały projekt sporządza się kształty elewacji budynku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY