Świadectwo energetyczne – kto może je wykonać

Rynek nieruchomości w naszym kraju jakiś czas temu spotkały spore zmiany. W życie bowiem weszły przepisy mówiące o konieczności posiadania energetycznych certyfikatów. Głównym zadaniem tych dokumentów jest informowanie o tym, jak duże zużycie energii jest potrzebne w przypadku konkretnego budynku. Przede wszystkim chodzi o ogrzewanie, ponieważ tu energetyczne zapotrzebowanie jest największe, lecz również i wentylację, chłodzenie czy podgrzewanie użytkowej wody. A takie zapotrzebowanie może się bardzo różnić, chociażby ze względu na zastosowaną izolację ścian czy szczelność i jakość zamontowanych okien.

Obecnie taki świadectwo posiadać muszą wszystkie obiekty postawione po 2009 roku, bez względu na to, co planują ich właściciele. W przypadku budynków starszych energetyczne świadectwo potrzebne będzie wyłącznie wówczas, gdy ktoś będzie je chciał sprzedać czy wynająć. Ale niewykluczone za jakiś czas i to ulegnie zmianie, bo prawdopodobnie będzie trzeba weryfikować także starsze budynki, nawet mające więcej niż trzydzieści lat. Sama ocena nie może być wykonana przez przypadkową osobę, a wyłącznie przez kogoś, kto posiada niezbędne uprawnienia. Lecz również doświadczenie i umiejętności które mu pozwalają zrobić rzetelnie i dokładnie.

Raczej nie będzie żadnego problemu ze znalezieniem kogoś, kto wszystkim się zajmie. Jeżeli nikogo znajomego się nie ma, to skorzystać można chociażby z internetu. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło Świadectwa energetyczne budynków, a następnie przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY