Podstawowe rodzaje betonu stosowanego w budownictwie

Niejednej osobie będzie się wydawało, że wylanie betonu to prosta i łatwa rzecz przy budowie domu. Tymczasem w praktyce wcale to takie proste nie jest, gdyż beton może występować w kilku rodzajach, i wybranie właściwego ma duże znaczenie dla późniejszej eksploatacji obiektu. W pierwszej kolejności należy mieć świadomość, że różne mieszanki betonowe dysponują różną wytrzymałością, i nie można pozwolić sobie na to, aby zastosować gorszą niż przewiduje to projekt. Betony można podzielić według wielu kryteriów, jednym z nich jest objętościowy ciężar.

Opierając się na tym podziale można wyróżnić beton lekki, zwykły oraz ciężki. Lekkie betony wytwarza się z materiałów o mniejszej gęstości, takich jak beton komórkowy czy odpowiednie kruszywa, a jego ciężar nie powinien przekroczyć 2000 kg/m3. Betony które ważą od takiej wartości do około 2600 kg/m3 są nazywane betonami zwykłymi. Jest to wykorzystywany najczęściej typ betonu, używany powszechnie do budowy fundamentów, stropów czy wielu innych konstrukcyjnych elementów.

Ze względu na swoje właściwości nie powinien być wylewany w zimie, ponieważ przy niskich temperaturach ulegnie rozwarstwieniu czy pęknięciu. Do jego wytwarzania stosuje się przeważnie kruszywa naturalne, takie jak piaski, żwiry czy kamień bazaltowy. Betony ciężkie są rzadko używane w zwykłych zastosowaniach, stosuje się je na przykład jako skuteczne osłony przed promieniami jonizującymi. Podstawowymi składnikami wszystkich betonów są woda, cement i kruszywa, a w części odmian stosuje się także odpowiednie dodatki, poprawiające wytrzymałość i inne właściwości.

Wszystkie te składniki powinny zostać dobrze rozmieszane w celu otrzymania jednorodnej mieszaniny, która później wylana zostaje w wyznaczone miejsce. Podczas przygotowywania betonu bardzo ważne jest to, żeby otrzymać odpowiednią konsystencję, która pozwoli na wylewanie, a jednocześnie zapewni odpowiednie parametry techniczne. Jeśli ktoś będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, to może w wyszukiwarce podać hasło wylewka podłogowa i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY