Waga laboratoryjna – na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy wyborze

Zakup odpowiednio dobranej wagi do laboratorium wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak początkowo będzie się wydawało. W sprzedaży wybór takich wag jest bowiem naprawdę duży, dlatego też warto się dowiedzieć, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas szukania. W pierwszej kolejności trzeba ustalić posiadany budżet i sprawdzić, czy uda się w nim kupić sprzęt, jakiego będzie się potrzebować.

W związku z tym że w rozmaitych pomiarach bardzo ważna będzie precyzja i dokładność, to zupełnie nie warto decydować się na sprzęt jakiś anonimowych firm, co do jakich nie ma żadnej pewności w kwestii jakości. Dobre, sprawdzone wagi są ofercie licznych producentów, i z pewnością się znajdzie model odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom. Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić swoją uwagę podczas wyboru, jest wcześniej już wspomina dokładność i precyzja. A to zależy przede wszystkim od tego, do jakiego rodzaju pomiarów urządzenie będzie stosowane.

Przy normalnych zastosowaniach przeważnie są wybierane wagi ohaus mające precyzję 0,01 lub 0,1 mg, lecz niekiedy może to być za mało. Niejednokrotnie trzeba też zwrócić swoją uwagę na tak zwaną pojemność wagi, czyli maksymalną masę, jaką można zmierzyć przy jej użyciu. Ze względu na sposób użytkowania niezwykle istotne będzie to, czy dane urządzenie dysponuje odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi jego techniczne parametry. Na samym początku sprawdzić należy certyfikat kalibracji, potwierdzający że urządzenie zostało szczegółowo sprawdzone i można go legalnie użytkować.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY