Jak działają i do czego są wykorzystywane króćce pomiarowe

Odpowiednie projektowanie instalacji przemysłowych będzie wymagało tego, żeby dostępna w nich była możliwość kontroli parametrów pracy. Jest to ogromnie ważne, gdyż przekroczenie któregoś z nich może spowodować poważne zagrożenie dla pracowników czy otoczenia. Dość powszechnie w takich instalacjach montuje się więc rozmaite rodzaju czujniki. Do używanych najczęściej należą ciśnieniomierze, przepływomierze i manometry, lecz jest ich znacznie więcej.

Poza tym w pewnych sytuacjach niezbędne może być przeprowadzenie inspekcji wzrokowej lub za pomocą sondy, i także trzeba przewidzieć możliwość dostępu do tego typu miejsc. Ze względów projektowych czujniki takie przeważnie się instaluje w specjalnych elementach, zwanych króćcami. Króćce producent przykręca się lub przyspawuje do rury, a następnie do środka wkładany jest czujnik.

Wewnętrzną średnicę należy dopasować w taki sposób, żeby nie było dużego problemu z zainstalowaniem takiego czujnika, dość często wykorzystywane jest do tego połączenie gwintowe. Z uwagi na dużą różnorodność zastosowania każdy króciec pomiarowy wyglądać może nieco inaczej, to znaczy mieć inne wymiary, długość czy średnicę, a także być przeznaczony do innych substancji. Elementy te są na rynku dostępne w wielu standardowych wymiarach, lecz jeżeli zajdzie taka potrzeba, to można rzecz jasna zrobić je na zamówienie. Wystarczy zrobić odpowiednią specyfikację, a króćce producent wykona wszystko dokładnie tak, jak będzie oczekiwane.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY